حزب نهضت اسلامی تاجیکستان: دولت در پی بهره‌برداری سیاسی از گروه‌های تروریستی است

تعداد بازدید : 283
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 9 مرداد 1397 19:08
ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان اظهارات وزارت امور داخلی را بی‌اساس و غیرمنطقی و در راستای بهره‌برداری سیاسی از تروریسم دانسته و خواستار تشکیل تیم حقیقت‌یاب بین‌المللی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قربانیان ترور ،ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان صبح امروز پس از اظهارات وزارت داخلی تاجیکستان درباره حوادث اخیر این کشور جلسه اضطراری برگزار کرد.

ریاست عالی این حزب ضمن همدردی با خانواده قربانیان و کشورهایی که شهروندان خود را در این حادثه دهشتناک از دست دادند، مجدداً این جنایت ضد بشری را شدیداً محکوم کرده، آن را مخالف به ارزش‌های انسانی، ملی و دینی مردم تاجیکستان عنوان کرد.
در همین راستا این نهاد اتهامات وزارت امور داخلی تاجیکستان درباره دست داشتن این حزب در این حادثه تروریستی را بی‌پایه و غیرمنطقی خواند و شدیداً آن را رد کرد.

در بیانیه این حزب آمده است: «باعث تأسف است که مقامات تاجیکستان مثل همیشه تلاش کردند، تا از این مصیبت انسانی و ملی باز هم در راستای منافع سیاسی خود بهره‌برداری کنند و آن را علیه مخالفین صلح‌ جوی خود استفاده کردند. چنین موضع‌گیری غیر واقعی و غیر اخلاقی بیان‌گر آن است که مقامات تاجیکستان نه تنها در فکر مبارزه با تروریسم نیستند، بلکه تلاش می‌کنند از وجود و فعالیت‌های برخی گروه‌های تروریستی استفاده سیاسی کنند.

در صورتی که طراحان و اجراکنندگان این عملیات دهشتناک صراحتاً دست داشتن خود را در این جنایت به جهان اعلام کردند، مقامات تاجیکستان بی‌شرمانه آن را نادیده گرفتند. حتی، یک اشاره‌ هم در اظهارات وزارت داخلی تاجیکستان به طرف اعتراف کرده (داعش) نیست. این نشان می‌دهد که مقامات تاجیکستان تلاش می‌کنند تا توجه جامعه را از طراحان و عاملان اصلی این حادثه به سمت دیگر روانه کنند و آن را همچون یک بهانه دیگر برای سرپوش گذاشتن بر سرکوبگری‌های خود علیه مخالفین استفاده کنند.
ریاست عالی این حزب در ادامه می‌افزاید: تأثیر منفی این رفتار غیر اخلاقی و غیرقانونی مقامات کشور کمتر از جنایت انجام شده نیست. زیرا، نوعی پنهان کردن جنایت و پشتیبانی از تروریسم می‌باشد. از طرف دیگر، این رفتار مقامات تاجیکستان کمترین باوری را به فرضیه‌های رسمی از بین برده، اعتماد مردم را به آینده تحقیقات و نتایج آن ضعیف می‌کند.

این حزب در انتها ضمن درخواست برای تشکیل یک گروه حقیقت‌یاب بین‌المللی تحت نظر سازمان امنیت و همکاری اروپا و کشورهایی که شهروندانشان در این حادثه آسیب دیده‌اند، خواستار ارائه نتیجه این تحقیقات به جامعه بین‌المللی شد.

این حزب در بیانه‌اش نسبت به از میان رفتن اسناد و مدارک پیرامون مسببان اصلی این جنایت از سوی ذی‌نفعان سیاسی، در صورت تعلل در پیگیری امور هشدار داده است.
گفتنی است این حادثه تروریستی در حالی اتفاق افتاده که جریانات رسانه‌ای روزهای اخیر در تاجیکستان و گروه‌های بین‌المللی حقوق بشری هجمه سنگینی را در خصوص پرونده حمزه طلازاده، کودک 4 ساله‌ مبتلا به سرطانی که دولت مانع از خروج وی و مادرش از کشور برای معالجه بیماری‌اش شده بود، شکل داده بودند. با وقوع این حادثه بار سنگین این هجمه‌ها از روی دوش دولت برداشته شده و دولت در حال حاضر در موضع کنش‌گری علیه مخالفین قرار گرفته است.

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها